Ponad 20 proc. Polaków zmienia hasło do konta bankowego raz w miesiącu lub częściej, 1/3 osób robi to raz na pół roku. Natomiast 22 proc. nigdy tego nie zrobiło.
Jeszcze rzadziej zmieniamy hasła do skrzynki mailowej i portali społecznościowych. Równocześnie blisko 2/3 badanych zadeklarowało, że używa bardzo trudnych lub trudnych haseł dostępu do serwisów. Niepokoić może z kolei fakt, że nieco ponad 1/3 osób badanych wykorzystuje jednakowe hasła w różnych serwisach.
Faktem jest, że im trudniejsze hasło tym trudniej je złamać. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, żeby utrudnić zadanie cyberprzestępcom próbującym włamać się na nasze konto.
Kilka zasad bezpiecznego hasła:
- Unikaj zwrotów, które mogą być łatwe do odgadnięcia
Zwroty „12345”, „jedendwatrzy”, „annakowalska1” są bardzo łatwe do odgadnięcia. Na szczęście w dzisiejszych czasach większość stron internetowych ma ustawione wymagania co do trudności haseł.
- Zrezygnuj z popularnych cytatów lub powiedzeń
Według najnowszych rekomendacji CERT Polska, przy tworzeniu silnego hasła, które będziemy w stanie zapamiętać, warto używać zasady pełnych zdań, które składają się przynajmniej z pięciu słów. Oczywiście należy zrezygnować z popularnych cytatów lub powiedzeń. Specjaliści polecają również mieszanie języków, np. FlagaPolskiJestWhiteAndRed. - Pamiętaj, aby nie używać jednego hasła do kilku witryn
W takim wypadku wystarczy bowiem złamać je raz, żeby zyskać dostęp do wszystkich naszych danych. Istnieje wiele programów, które pomogą nam w zarządzaniu naszymi hasłami, jeśli mamy ich zbyt wiele.
- Zmień hasło jeśli masz cień podejrzenia, że ktoś mógł je wykraść