Każdego dnia przestępcy próbują wyłudzić na skradzione dane prawie 700 tys. zł. Sprytni złodzieje potrafią wykorzystać skradzioną tożsamość nawet kilka razy.
Utrata dowodu osobistego nie wiąże się z niczym przyjemnym. Sytuacja komplikuje się w momencie, gdy dowód został skradziony, a oprawca chce wykorzystać nasze dane osobowe do niesłusznych celów.
Co należy zatem zrobić w przypadku utraty dowodu osobistego?
- Zablokuj stracony dokument
Jest to najlepszy i jedyny sposób, aby już na samym początku uniemożliwić wykorzystanie Twoich danych przez inne osoby. Stracony dowód możesz zastrzec w banku lub przez Internet (z wykorzystaniem profilu zaufanego). Z dodatkową pomocą przychodzi również system „Dokumenty Zastrzeżone” – ogólnopolska baza dokumentów skradzionych i zgubionych. Informacja o zastrzeżeniu pojawi się natychmiast we wszystkich placówkach instytucji i firm uczestniczących w systemie.
- Poinformuj policję
Jeśli do utraty dokumentu doszło w wyniku kradzieży poinformuj o tym policję. Nie tylko możesz odzyskać stracony dokument, ale również uchronić innych przed dalszymi poczynaniami danego złodzieja.
WAŻNE! Nie trzeba już zgłaszać utraty dowodu osobistego w urzędzie gminy, wystarczy, że sprawą zajmie się policja. Dowód zostanie unieważniony z dniem zgłoszenia tego faktu policji.
- Sprawdź czy ktoś nie posłużył się Twoim numerem PESEL
Jeśli ktoś ukradł Ci dokument tożsamości to prawdopodobnie pokusi się, aby użyć go w niewłaściwym celu. Każda firma przed podpisaniem umowy m.in. na leasing lub pożyczkę ma obowiązek zweryfikować czy numer PESEL nie widnieje w bazie KRD BIG S.A. Jeśli więc znajdziesz w raporcie zapytanie z firmy lub instytucji, z którą nie masz nic wspólnego, będzie to sygnał, że ktoś próbował w tym miejscu wykorzystać twój zgubiony dowód osobisty i podszyć się pod ciebie.
- W przypadku popełnienia przestępstwa złóż powiadomienie
Jeśli w raporcie znalazły się niepokojące informacje np. weryfikacja numeru PESEL przez firmę lub instytucję, z którą nie masz nic wspólnego, złóż zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.